31 sierpnia 2019

Notatka ze spotkania w sprawie szarej strefy – 27.08.2019 r.

W dniu 27 sierpnia 2019 r. w siedzibie Stowarzyszenia Forum Recyklingu samochodów FORS odbyło się robocze spotkanie w celu omówienia metod oddziaływania na szarą strefę w branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

W spotkaniu wzięło udział 20-stu przedstawicieli administracji rządowej organizacji pozarządowych oraz ekspertów.

Poszczególne instytucje reprezentowali :

GIOŚ – Paweł Ciećko, Izabela Szadura, Małgorzata Tomczak, MF – Katarzyna Piasecka i Robert Michalski, MŚ – Michał Ambroziewicz MPiT – Kamil Jarosławski MI – Bogdan Oleksiak, Krzysztof Jerzy Król , Barbara Plak – Nowicka, UFG – Piotr Dziel, BRP – Jędrzej Jabłoński, FORS – Adam Małyszko, Agnieszka Misiejuk, Tomasz Pawlik, Ewa Zawada. W spotkaniu uczestniczyli również Eksperci – Krzysztof Kawczyński( KIG), Magdalena Kowalewska (KSP), Paweł Tuzinek (SPRM) oraz Jakub Pawłowski redaktor Gazety Prawnej.

Prezes FORS Adam Małyszko przedstawił propozycje wykorzystania istniejących narzędzi do walki z szarą strefą, sposoby identyfikacji miejsc nielegalnego demontażu oraz sposoby egzekucji obowiązujących przepisów.

Podczas dyskusji zwrócono uwagę na potrzebę uszczelnienia systemu ewidencji pojazdów, egzekucji OC oraz określenia warunków technicznych lub innych, które będą decydowały o tym, czy pojazd jest odpadem czy towarem. Prezes Adam Małyszko wskazał na rozwiązania zawarte w opracowani FORS z 2009 roku „ EKO – PAKIET Rozwiązania w Branży Motoryzacyjnej” , które pomimo upływu 10 lat wciąż są aktualne. Realizacja dwóch postulatów zawartych w tym opracowaniu w najbliższym czasie wejdzie w życie. Nie są to jednak rozwiązania najistotniejsze i nie ograniczą szarej strefy w znaczącym stopniu. Pan Minister Paweł Ciećko zapewnił , że służby kontrolne będą dokonywały nie tylko kontroli ale i rekontroli w przypadkach, gdy po kontroli w dalszym ciągu prowadzony jest nielegalny demontaż. Przedstawiciel Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego poinformował o możliwości zgłaszania do Funduszu pojazdów do których istnieje przypuszczenie, że nie są one objęte ubezpieczeniem OC. Ministerstwo Finansów zobowiązało się do podjęcia współpracy w zakresie ograniczenie nielegalnego obrotu częściami z demontażu. Natomiast Ministerstwo Infrastruktury dokona analizy prawnej dotyczącej możliwości wprowadzenia przepisów określających warunki uznania pojazdu za odpad.

Więcej informacji o spotkaniu członkowie FORS otrzymają drogą mailową.

 

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy