4 lipca 2019

Notatka ze spotkania warsztatowego 26.06.2019 r.

W dniu 26 czerwca 2019 roku w Warszawie w Sali konferencyjnej PIAP, przy udziale ponad 70 osób odbyło się spotkanie warsztatowe organizowane przez Stowarzyszenia FORS. Z pośród zaproszonych gości, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich reprezentujących województwo podlaskie, województwo lubelskie oraz województwo kujawsko – pomorskie. Obecny był również przedstawiciel Ministerstwa Środowiska z Departamentu Gospodarki Odpadami.

Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń przedsiębiorców składających wniosek o zmianę decyzji w zakresie jaki wymusza artykuł 14 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.

Prezes Stowarzyszenia, Pan Adam Małyszko, otworzył spotkanie prezentacją aktualnych tendencji rynku związanego z obiegiem odpadów powstałych z pojazdów wycofanych z eksploatacji po wprowadzeniu ustawy. Szybki spadek cen surowców, rosnące koszty prowadzenia działalności oraz problemy z pozyskaniem odbiorców odpadów są realnymi trudnościami, które odczuli wszyscy obecni w spotkaniu, bez względu na miejsce prowadzenia swoich działalności. W związku z kosztami związanymi z dostosowaniem zakładów do nowych wymagań – monitoring, stworzenia operatu ppoż. oraz zapewnieniem zabezpieczenia roszczeń, uczestnicy postulowali o pozyskanie odpowiedzi na coraz liczniej powstające pytania. Pan Adam Małyszko wystąpił z prośbą do przedstawiciela Departamentu Gospodarki Odpadami o zanotowanie wszystkich pytań, na które do tej pory nie uzyskano jednoznacznych odpowiedzi. Wątpliwości zebranych budzą w szczególności sprawy związane z: brakiem definicji odpadu palnego, brakiem spójności przepisów z wymaganiami minimalnymi dla SDP, a także brakiem spójnej interpretacji przepisów związanych z zabezpieczeniem roszczeń pomiędzy różnymi Urzędami. Najistotniejsza dla obecnych w spotkaniu było określenie sposobu obliczenia największej masy odpadów jaka może być magazynowana w jednym czasie oraz czy dotyczy ona wyłącznie odpadów przyjętych do przetwarzania czy również powstałych po przetworzeniu?

Po krótkiej przerwie Pani Agnieszka Misiejuk poprowadziła prezentację dotyczącą zmiany decyzji na gospodarowanie odpadami po nowelizacji ustawy o odpadach. W czasie jej trwania wywiązała się żywa dyskusja, w trakcie której prowadzący stacje opisywali swoje doświadczenia związane z procesem dostosowania decyzji oraz kierowali pytania do obecnych gości. Najważniejszym wnioskiem jaki można wyciągnąć z tej części spotkania jest fakt, że w zależności od województwa zapisy ustawy interpretowane są różnie.

Szczególnie trudnym zadaniem, dla prowadzących stacje demontażu pojazdów jest pozyskanie gwarancji bankowej lub ubezpieczenia dla zabezpieczenia roszczeń oraz sposób obliczania ich wysokości. Prezes Stowarzyszenia Adam Małyszko starał się w jasny sposób przedstawić jak przygotować się do obliczenia stawki zabezpieczenia, w jaki sposób korzystać z wzoru w celu ustalenia stawki a także jak finalnie obliczyć jego wysokość. Przypomniał on również, że celem zabezpieczenia roszczeń jest pokrycie kosztów usunięcia odpadów w przypadku, w którym nie może tego dokonać przedsiębiorca.

Spotkanie warsztatowe dało odpowiedź na wiele wątpliwości powstałych w związku z ciągle zmieniającym się prawem jednocześnie rodząc nowe pytania. Jak widać taka forma spotkań jest niezwykle istotna, ponieważ wspólnie możemy weryfikować i rozwiązywać powstające trudności. Na szczególną uwagę zasługują słowa przedstawiciela Urzędu Marszałka województwa kujawsko – pomorskiego Jesteśmy tutaj, żebyśmy mogli uczyć się od siebie wzajemnie.

 

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy