11 października 2018

RELACJA z III Międzynarodowej Konferencji FORS Recykling w kraju i na świecie

III Międzynarodowa Konferencja FORS Recykling w kraju i na świecie – już za nami. W tym roku Konferencja połączona była z obchodami 20- lecia istnienia Stowarzyszenia FORS, które trwały od 1 do 3 października 2018 r. 

Obchody 20 – lecia Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów rozpoczęliśmy nie gdzie indziej, jak właśnie w środowisku, które każdemu z nas jest bliskie – w stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.  1 października 2018 r. firma AMBIT zaprosiła uczestników wydarzenia do Łochowa. Grupa 120 osób, w tym przedstawiciele USA, Brazylii, Anglii, Norwegii, Czech oraz Estonii miała okazję zapoznać się z systemem demontażu, magazynowania części i odpadów, dystrybucji części, przetwarzania złomu, w tym karoserii, jaki został zastosowany przez firmę AMBIT. Zwrócono uwagę na zabezpieczenia powierzchni ziemi przez zastosowanie podwójnych separatorów pracujących w zamkniętym obiegu oraz bardzo nowoczesny system magazynowania części.

Firma Santrade zaprezentowała gościom pracę urządzeń do recyklingu samochodów. Niektóre z rozwiązań technologicznych, jak choćby najnowsze urządzenia  do odzyskiwania paliwa i gazu oraz wycinarka do szyb, wzbudziły spore zainteresowanie. Z kolei firma Pakiet Service zapoznała gości z pracą polskiej produkcji urządzenia do mechanicznego demontażu samochodów o nazwie „Skorpion”.

Po części technicznej w hali demontażu odbyła się prawdziwie biesiadna uczta, podczas której goście mogli poznać smaki potraw z Podlasia. Dyskusjom i opowieściom o branży i nie tylko, nie było końca, a wspólne ognisko i akompaniament  przygrywających harmonistów, zachęcał do bliższego poznania się. Wspaniała atmosfera zaowocowała wspólnymi śpiewami i tańcami, które trwały do późnej nocy.

Spotkanie w Łochowie stanowiło jedynie przedsmak tego, co czekało uczestników drugiego dnia. 2 października odbyła się bowiem główna część obchodów 20 – lecia FORS tj. Konferencja oraz Gala.

Do Hotelu Novotel Warszawa Centrum od rana przybywali goście, by wziąć udział w III Międzynarodowej Konferencji Recykling Pojazdów w Kraju i na Świecie, która w tym roku odbywała się  pod hasłem „ Razem Przeciwko Szarej Strefie”. Gościliśmy niemalże 240 osób, w tym tak znamienitych gości jak:

Pana Ministra Pawła Ciećko – Głównego Inspektora Ochrony Środowiska,

przedstawicieli Parlamentu: Pana senatora Grzegorza Peczkisa oraz posła Krzysztofa Sitarskiego,

Panią Izabelę Szadurę – Dyrektora Departamentu Kontroli Rynku Gospodarowania Odpadami w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska,

Panią Naczelnik Barbarę Plak- Nowicką i Pana Naczelnika Jerzego Króla z Ministerstwa Infrastruktury

oraz przedstawiciela Ministerstwa Środowiska Michała Ambroziewicza.

Gościliśmy też kolegów z branży z zagranicy, w tym m.in.

Panią Siri Sveinsvoll – prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Egara,

Julio Cesar – Prezesa Stowarzyszenia Recicla Auto z Brazylii,

Jindrich Kovaća – Prezesa Stowarzyszenia AJ Os  z Czech,

Jonathana Morrow – Wiceprezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Recyklerów ARA,

Pana Kenichi Togawę z Kumamoto University z Japonii.

Konferencję uroczyście otworzył Pan Minister Paweł Ciećko, a prowadzili ją już po raz kolejny Agnieszka Misiejuk i Łuksza Cioch.

W pierwszej prezentacji dr Artur Bartoszewicz przedstawił zasadnicze różnice ekonomiczne pomiędzy działalnością legalną a szarą strefę. Temat szarej strefy, problemów, jakich ona nastręcza oraz jak sobie radzić z tą nielegalną działalnością poruszany był także w prezentacjach naszych zagranicznych gości.

I tak Jonathan Morrow, Wiceprezes Stowarzyszenia Automotive Recyclers Association z USA przekonywał, że wzajemna współpraca stacji demontażu może być bardzo skutecznym narzędziem konkurencji z szarą strefą, czego dowodem jest właśnie współpraca firm amerykańskich. Z kolei Jindřich Kovač, Prezes Stowarzyszenia AJ o.s.  opowiedział o doświadczeniach czeskich i podejmowanych w Czechach próbach ograniczenia szarej strefy. Ciekawe doświadczenia ma również Brazylia, o czym opowiadał Julio Cesar  Prezes Stowarzyszenia Recicla Auto. Słuchając opowieści pana Cesara można było odnieść wrażenie, ze system recyklingu w tym kraju dopiero się kształtuje, a jeśli chodzi o poziom szarej strefy  i liczby nielegalnie demontowanych aut – Polska nie jest wyjątkiem.

Wystąpienie Andy Lathama Dyrektora Zarządzającego Salvage Wire Ltd z Wielkiej Brytanii o bezpiecznym demontażu samochodów hybrydowych zakończyło prezentacje gości zagranicznych.

Polski recykling pojazdów w liczbach oraz świadomość polskiego społeczeństwa na temat prawidłowego, legalnego i bezpiecznego dla środowiska demontażu pojazdów przedstawiła dr Katarzyna Sicińska z Instytutu Transportu Samochodowego.

O najnowszych zmianach w polskim prawie dotyczącym gospodarki odpadami mówiła radca prawny Agnieszka Misiejuk – Wiceprezes Zarządu FORS. Monitoring, operaty przeciwpożarowy, zabezpieczenia finansowe, zmiany posiadanych decyzji – to wyzwania, którym będą musieli sprostać przedsiębiorcy działający w branży odpadowej. Temat kradzieży samochodów i metody przeciwdziałania temu problemowi przedstawiony przez Henrykę Wrobel z Aioi Nissay Dowa Insurance Europe zamknął prezentacje.

Podsumowaniem Konferencji stała się dyskusja z udziałem gości z kraju i zagranicy o możliwościach i sposobach walki z szarą strefą, którą poprowadził Prezes Stowarzyszenia FORS Adam Małyszko.

Przez cały czas trwania Konferencji w Sali dla wystawców swoje produkty i usługi prezentowali  sponsorzy i wystawcy działający w branży motoryzacyjnej oraz recyklingu pojazdów i przetwarzania odpadów. W punkcie konsultacyjnym można było porozmawiać z naszymi ekspertami na temat ostatnich zmian prawnych w branży odpadowej.

Wieczorem uczestnicy Konferencji oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej Gali z okazji obchodów 20 –lecia Stowarzyszenia FORS. Galę  prowadziła znana dziennikarka radiowa i prezenterka Magda Miśka-Jackowska.

Wspomnienia najważniejszych wydarzeń z życie Stowarzyszenia przedstawione przez Pana Jerzego Izdebskiego oraz ludzi, którzy odegrali istotną  rolę w 20-letniej historii organizacji, były kluczowym punktem oficjalnej części Gali.

Szczególne podziękowania i wyróżnienia  Prezes Adam Małyszko przekazał Panu Cezaremu Lichodziejewskiemu – jednemu z założycieli Stowarzyszenia i pierwszemu prezesowi FORS, Pani Beacie Kłopotek z Ministerstwa Środowiska,  Stanisławowi Kaczanowskiemu, Małgorzacie Małyszko, Jerzemu  Izdebskiemu, Robertowi Jaśkowiec, Stanisławowi Grzesikowi, Agnieszce Misiejuk i Marcie Witkowskiej. Oczywiście szczególne podziękowania za wieloletnią pracę i ogromny wkład w rozwój Stowarzyszenia trafiły na ręce Prezesa Stowarzyszenia  Adama Małyszko. Wszyscy goście otrzymali zaprojektowaną i wykonaną specjalnie z okazji 20 –lecia FORS statuetkę, nawiązującą do samochodu, który ma silną pozycję w historii motoryzacji w Polsce i rozbudza sentymentalne wspomnienia – oczywiście do „maluszka”.

Pięknym  podsumowaniem wieczoru był koncert znanych artystów Edyty Krzemień oraz Damiana Aleksander.

Nie zabrakło też oczywiście tortu i świeczek  z okazji urodzin FORS.

Obchody 20-lecia FORS zamknęło wspólne zwiedzanie muzeum POLIN i Warszawskiej Starówki w dniu 3 października.

Bardzo byśmy chcieli wszystkim naszym Gościom, Członkom Stowarzyszenia i innym uczestnikom, którzy zechcieli razem z nami świętować jubileusz powstania Stowarzyszenia FORS, podziękować za wspólnie spędzony czas, za chwile wzruszenia i wspomnień, merytoryczne uwagi i dyskusje podczas Konferencji, za wspólną zabawę oraz niezwykłą atmosferę, która towarzyszyła nam podczas tych trzech październikowych dni.

FOTORELACJA z  III Międzynarodowa Konferencja FORS Recykling w kraju i na świecie

Materiały z III Międzynarodowej Konferencji FORS Recykling w kraju i na świecie

Zarząd Stowarzyszenie FORS

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy