13 kwietnia 2017

XII Konferencja „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego” -Udział Przedstawiciela FORS

W dniu 12 kwietnia 2017 roku odbyła się w Warszawie XII Konferencja „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego” zorganizowana przez ABRYS oraz CECED Polska.

Podczas debaty, w której uczestniczyli: Dariusz Piontkowski, Łukasz Sosnowski, Michał Konownik, Julia Patorska oraz Grzegorz Skrzypczak głos zabrał również Prezes FORS Adam Małyszko.

Zwrócił uwagę na to, że we wszystkich grupach odpadów nie ma jednakowych zasad dla wszystkich przedsiębiorców. Firma, która ma podpisaną umowę z organizacją odzysku zawsze będzie miała lepszą pozycję na rynku w stosunku do firm, które takich umów nie mają. Przez to zakłócona zostaje konkurencja. Podał przy tym przykład województwa podlaskiego, w którym w 2015 r wszystkie zakłady przetwarzania, których było wówczas 7 (aktualnie 10) przetworzyły zaledwie 292 tony zużytego sprzętu. W kraju przetworzono łącznie 150 000 ton. Stało się tak między innymi dlatego, że firmy te nie mają finansowania z organizacji odzysku.

Dodał, że po wprowadzeniu płatnych audytów w zakładach przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynku zostaną wyłącznie duże firmy, które zmonopolizują rynek. Audytorzy są bowiem szkoleni przez przedstawicieli firm prowadzących duże zakłady przetwarzania, a ponadto duża część przedsiębiorców nie będzie w stanie sprostać dodatkowym wymogom i kosztom, które się z nimi wiążą. Stwierdził również, że w praktyce nie ma możliwości prowadzenia nadzoru nad tworzeniem dokumentów potwierdzających zebranie i przetworzenie sprzętu, ponieważ wystarczy np. zmienić kod odpadu ze złomu stalowego, którego w Polsce rocznie przetwarza się ok. 5 milionów ton, na zużyty sprzęt i można osiągnąć pożądany wynik. Z tych względów Prezes Małyszko uważa, że nie będzie żadnego problemu z osiągnięciem wymaganych w zużytym sprzęcie poziomów zbierania, odzysku i recyklingu. Podał przy tym przykład pojazdów wycofanych z eksploatacji, w stosunku do których w 2015 r. zwiększyły się wymagane poziomy odzysku i recyklingu – nie odnotowano żadnych problemów z osiągnięciem nowych poziomów.

Dyskusje na temat aktualnej sytuacji na rynku gospodarki odpadami toczyły się również w kuluarach. Główny Inspektor Ochrony Środowiska Marek  Haliniak, Dyrektor Kontroli Rynku w GIOŚ Izabela Szadura oraz poseł Dariusz Piontkowski długo dyskutowali z Prezesem FORS  m.in. o problemach związanych  z ilością  pojazdów demontowanych poza systemem oraz pojazdach sprowadzanych w celu demontażu.

Poseł Dariusz Piontkowski obiecał, że w maju zorganizuje specjalne posiedzenie podkomisji stałej ds monitorowania gospodarki odpadami, które poświęcone będzie tematowi zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Tegoroczna XII Konferencja cieszyła się znacznie mniejszym zainteresowaniem, może to świadczyć o tym, że otoczenie biznesu związane z tą branżą przestało liczyć na wprowadzenie rozwiązań, które ograniczą  patologie i dadzą nadzieję na odrobinę normalności.

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy