Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Open
X
Z życia Stowarzyszenia FORS

Z życia Stowarzyszenia FORS

Opublikowany 12 July 2018


W dniu 11 lipca odbyło się spotkanie Prezesa FORS Adam Małyszko oraz Dyrektora PZPM Michała Wekiera  z Ministrem Środowiska Henrykiem Kowalczykiem.

 Pan Minister wysłuchał ze zrozumieniem wszystkie zgłoszone uwagi które podczas półgodzinnego spotkania zdążyliśmy wnieść i obiecał, że znajdą one odzwierciedlenie w przygotowywanych rozporządzeniach, regulujących warunki przeciwpożarowe, kwestie monitoringu i zabezpieczeń finansowych. Przykładowo stawki zabezpieczenia roszczeń w stosunku do odpadów metali czy pojazdów wycofanych z eksploatacji, ustalone zostaną na minimalnym poziomie. Nie wyklucza się również dalszych  nowelizacji ustaw, które będą konsekwencją konstruktywnych uwag, wniesionych przez nas podczas spotkania.  

Przykładem może być rozważana przez Pana Ministra zmiana,  aby dopuszczalny maksymalny okres ( 1 rok) magazynowania odpadów, nie był liczony łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy tych odpadów i dotyczył każdego z posiadaczy oddzielnie. Możliwe, że w przypadku odpadów wartościowych, np. złom, okres ten będzie wydłużony. Przedstawiliśmy bardzo przekonujące argumenty w tej kwestii.

Pan Minister przyjął również zaproszenie na III Międzynarodową Konferencję Recykling w kraju i na świecie (Warszawa, 2 października). Zapewnił również FORS oraz PZPM o dalszym udziale w konsultacjach przygotowywanych aktów prawnych. 


W dniu 9 lipca odbyły się posiedzenia Komisji Senackich, w sprawie przyjętej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.

W posiedzeniu czynny  udział brał Prezes FORS  Adam Małyszko.

"Stacje demontażu również się paliły” - takiego argumentu użył Minister Środowiska w odpowiedzi na apel Prezesa Stowarzyszenia FORS  o wyłączenie z niektórych nowych obowiązków małych podmiotów, w tym stacji demontażu. Na domiar złego, parę godzin po zakończeniu posiedzenia wybuchł pożar w miejscowości Wielowieś w gminie Gniewkowo.

Paliły się taśmy gumowe, opony, zderzaki, wraki i inne materiały pochodzące z demontażu pojazdów. Nie była to stacja demontażu lecz miejsce w którym zgromadzono odpady pochodzące z demontażu. Niestety takie sytuacje kładą się cieniem na wizerunku uczciwie prowadzonych firm. 

W tym samym dniu odbyło się również posiedzenie Komisji do spraw  Petycji. W posiedzeniu brał udział Prezes Adam Małyszko. Podczas posiedzenia rozpatrzono odpowiedź Ministra Środowiska na Dezyderat w sprawie procedur demontażu umożliwiających jak najpełniejsze wykorzystanie części odzyskanych z demontowanych pojazdów. Pomimo niechęci Ministra Sławomira Mazurka do zmiany prawa w tym zakresie i dość długiej  dyskusji, Komisja zgodziła się z argumentacją FORS i po przeprowadzonym głosowaniu postanowiła  wnieść stosowny projekt zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Zarząd FORS

Ten tekst możesz zmienić w zakładce konfiguracja, pozycja: tracking_pl