22 lipca 2015

Znaczący spadek cen złomu

Wywiad z Panem Waldemarem Markiem, Prezesem Zarządu Złomrex Metal Sp. z o. o., członkiem Rady IPHGZ. Rozmawiała Kinga Zgierska.

Jak ocenia Pan sytuację na rynku złomu stalowego w Polsce?

Sytuacja w pierwszym półroczu 2015 r. na rynku złomu była bardzo pozytywna. Duża stabilizacja cen powodowała zrównoważoną zasadę podaży i popytu. W tym okresie firmy złomowe zanotowały duże obroty i dobre wyniki finansowe. Powodowało to, że chętnie myślano o inwestycjach w maszyny i sprzęt do przerobu i uprzydatniania złomu. Pierwsze obawy co do dalszych perspektyw przyniosły z początkiem lipca br. informacje o mocnym osłabieniu rynku wyrobów stalowych; właściwie informacje o dostępności importowanych tanich kęsów i ciągle spadających cenach rudy żelaza. Cały czas notujemy wzrost udziału w produkcji stali  hut posiadających proces wielkopiecowy BOF do poziomu 61%, jest to wzrost o 4% na przestrzeni ostatnich trzech lat. W celu zachowania konkurencyjności huty tzw. elektryczne posiadające proces EAF muszą obniżać ceny złomu. Od dłuższego czasu obowiązuje rynek konsumentów i odbiorców złomu, dostawcy muszą się dostosować do realiów rynku. Szkoda, że zakłady produkcyjne wytwarzające złom w postaci odpadu poprodukcyjnego tego nie są w stanie zrozumieć.  Główną przyczyną wysokich cen na tego typu złom jest bezpośrednia wina firm złomowych, które za wszelką cenę chcą przebić konkurencję. Zarabiają tylko zakłady wytwarzające odpad, pozostali posiadają drogi złom.

Jak kształtują się ceny złomu?

Obecnie spodziewana jest duża obniżka cen złomu. Jest to trend ogólnie europejski. Obniżki w lipcu br. w Europie kształtują się na poziomie 15-25 euro/Mg; średnio 20 euro. W Polsce obniżki będą na poziomie 70-100 zł/Mg w zależności od klasy złomu. Przyczyną takiego zachowania jest konieczność dostosowania cen do poziomu cen europejskich i stosunkowo ograniczonym zapotrzebowaniem spowodowanym okresem urlopowo-remontowym i ograniczeniami produkcji; brak zapotrzebowania na wyroby.

Co można przewidzieć na najbliższy czas dla rynku złomowego?

Obawiam się, że cały efekt wypracowany w pierwszym półroczu może być zniwelowany w II półroczu br. Nie ma dobrych perspektyw w najbliższym czasie. Niewykluczone są dalsze obniżki cen złomu, chociaż osobiście uważam, że w sierpniu będzie stabilizacja cenowa rynku z małą podażą, co może spowodować jakąś korektę na plus we wrześniu. Oczywiście takie ożywienie może spowodować tylko ruch na wyrobach stalowych, w przeciwnym przypadku wzrostów cen nie będzie. Do końca roku należy bardzo rozważnie i rozsądnie podchodzić do biznesu bez zbytniego ryzyka na spekulacje  cenowe z pełną kontrolą kosztów.

Czy szykują się jakieś przejęcia, zmiany własnościowe w spółkach, które mogą wpłynąć na rynek krajowy?

Nie słyszałem o jakichś spektakularnych zmianach własnościowych. Nie wiem czy są mocni gracze, którzy chcieliby zaistnieć lub się wzmocnić na polskim ryku złomowym. Drobne zmiany cały czas są realizowane – jedni rezygnują z biznesu, inni próbują szczęścia. Nowym podmiotom życzę powodzenia, bo jest to trudny obszar działalności gospodarczej, a obowiązujące przepisy i nowe ustawy życia nie ułatwiają.

Jak wygląda obecnie handel zagraniczny złomu?

W dalszym ciągu eksport złomu jest czterokrotnie wyższy niż import i wynosi rocznie ok. 2,0 mln Mg przy imporcie na poziomie ok. 500 tyś. Mg. Sytuacja zmienia się dynamicznie i wpływ na zachowanie ma wiele czynników: zapotrzebowanie na poszczególne klasy złomów, wykorzystywanie produktów  niszowych. W ostatnim okresie bardzo znaczącą rolę odegrał kurs walut. Osłabło zainteresowanie handlarzy z Azji. Kryzys chiński i niestabilna sytuacja państw arabskich też wpływa na zachowanie rynku eksportowego Należy wspomnieć, że ceny złomu szczególnie poprodukcyjnego w eksporcie są znacznie korzystniejsze niż na rynku polskim. Dane statystyczne wskazują, że inne ceny też muszą być na tyle atrakcyjne ponieważ trend przewagi eksportu nad importem od wielu lat jest niezmienny. Główne kierunki eksportu to od lat bez zmian Niemcy (prawie 60%), Czechy (ok. 20%), Słowacja (ok. 6%), Łotwa (ok. 5%) i Indie (ok. 5%). Całość eksportu oceniana jest na poziomie ok. 2,0 mln Mg. Import realizowany jest na poziomie ok. 500 tyś. Mg rocznie głównie z Czech (ponad 62%), Słowacji (ok. 8%), Litwy (ok. 6%), Niemiec (ok. 5,5%) oraz Rosji (ok. 5%).

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy