22 kwietnia 2016

XI Konferencja Recyklingu Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, obrady Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego – udział przedstawiciela FORS

W dniu 13 kwietnia 2016 r. w Airport Hotel Okęcie w Warszawie odbyła się XI Konferencja Recyklingu Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego organizowana przez firmę Abrys wspólnie z CECED Polska. Na konferencji Stowarzyszenie FORS reprezentował Prezes Stowarzyszenia Adam Małyszko. Motywem przewodnim konferencji była nowa ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. W szczególności zwrócono uwagę na kwestię zmienionych obowiązków samorządów, wprowadzających, przetwarzających i zbierających zużyty sprzęt oraz  spadek kwot oferowanych przez wprowadzających sprzęt  za zbieranie, odzysk i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zgodnie z zapowiedziami Ministra Sławomira Mazurka, Rząd przyglądać się będzie funkcjonowaniu w praktyce wprowadzonych w ubiegłym roku nowych instrumentów prawnych regulujących postępowanie z tego rodzaju odpadami. Jednocześnie Minister, podobnie jak w przypadku pojazdów,  wyraził wolę dialogu i współpracy z organizacjami reprezentującymi branżę przy identyfikacji problemów i obszarów potencjalnych zmian systemowych. W trakcie dyskusji nad systemem zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, Pan Prezes Adam Małyszko zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia rozwiązań systemowych opartych nie tylko na potrzebach finansowych, podając przykład pojazdów wycofanych z eksploatacji: do systemu zebrano ok. 4 miliardów złotych, funkcjonował system dopłat do demontażu w wysokości 500 zł do każdej tony zebranych odpadów, była pełna identyfikacja i możliwości monitoringu odpadów, czyli zarejestrowanych pojazdów, a mimo to w szarej strefie zdemontowano ponad 12 milionów pojazdów. Po zakończeniu Konferencji Prezes przeprowadził kilka rozmów na temat aktualnej sytuacji branży z przedstawicielami MŚ, GIOŚ oraz innych organizacji. Tego samego dnia w Sejmie RP w godzinach popołudniowych obradował Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego nt. Projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej – konsultacje końcowe. Podczas spotkania zaprezentowano propozycję stawek podatku oraz kwotę wolną, która wg założeń wynosić ma 1,5 miliona zł. Najistotniejszą kwestią z punktu widzenia prowadzących stacje demontażu jest zapewnienie, że nowe rozwiązania nie przewidują połączenia zwolnień z podatku od sprzedaży detalicznej z pomocą de minimis. Brak takiego zwolnienia w sposób istotny wpłynąłby na funkcjonowanie sprzedaży detalicznej np. części zamiennych pozyskanych z pojazdów wycofanych z eksploatacji w przypadku wykorzystania limitu pomocy publicznej de minimis, jaką są dopłaty do demontażu.

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy