20 września 2023

V MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA FORS 2023 – podsumowanie

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za tak liczny udział oraz zainteresowanie branżową V Międzynarodową Konferencją FORS, która odbyła się w Warszawie w hotelu Airport Okęcie Hotel, w dniach 13-14 września 2023 pod hasłem: Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji w kraju i na świecie – przegląd krajowych systemów recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

W dwudniowej konferencji wzięło udział około 180 osób z 15 krajów całego świata. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS, złotymi sponsorami Firmy: AMBIT, OTOMOTO, OVOKO zaś wystawcami Firmy: Atlas Poland, Pakiet, r2EKO, Santrade, FPH Woźniak. Patronat medialny objęły portale oraz magazyny: Auto Recycling World, ATF Professional, Energia recykling, Kotra, MIRU, Teraz Środowisko.

Konferencję prowadził konferansjer oraz moderator debat branżowych Łukasz Cioch – wyspecjalizowany w ekosystemach biznesowych, pasjonat komunikacji międzykulturowej.

W pierwszym dniu konferencji gości powitał Prezes Stowarzyszenia FORS Pan Adam Małyszko  i przedstawił przegląd systemu w Polsce, następnie  w dalszej części panelowej przedstawiono przeglądy systemów w Ukrainie, Holandii, Francji, Anglii i Hiszpanii. Prezentacje z krajów europejskich o rożnych warunkach społecznych, politycznych i gospodarczych były bardzo interesujące. Każde z tych Państw mierzy się z wieloma różnymi problemami: Ukraina tworzy dopiero przepisy i infrastrukturę w zakresie recyklingu, we Francji podmioty zajmujące się recyklingiem samochodowym będą musiały przyłączyć się do sieci producentów samochodowych lub organizacji odpowiedzialności producenta, Hiszpania natomiast nie posiada infrastruktury do zbierania akumulatorów litowo – jonowych z pojazdów elektrycznych. Wszystkie prezentowane rozwiązania systemowe połączyła istniejąca w każdym kraju  „szara strefa”, która jest największą bolączką legalnie działających Stacji Demontażu Pojazdów.

Zaprezentowano także europejskie stowarzyszenie zrzeszające krajowe stowarzyszenia firm zajmujących się recyklingiem samochodów w Europie EGARA. O działaniach EGARA opowiadał sekretarz stowarzyszenia Henk Jan Nix. Swoją obecnością zaszczyciła nas także przedstawicielka Komisji Europejskiej Martyna Robakowska, która omawiała kwestie raportu podsumowującego propozycję (projekt rozporządzenia) dotyczącą nowych przepisów, które maja zastąpić dotychczasowa Dyrektywę 2000/53/WE. Nowa regulacja ma obowiązywać bezpośrednio w każdym kraju UE.

Po części merytorycznej zorganizowano przejazd autokarami do stacji demontażu AMBIT w Łochowie, gdzie w trzech grupach uczestnicy konferencji zwiedzali stację, poszczególne hale z wydzielonymi stanowiskami na obsługę klienta, dokumentację fotograficzną części, demontaż samochodów, magazynowanie poszczególnych fragmentów karoserii, silników, opon etc. Na stacji Firma Santrade przeprowadziła prezentacje urządzeń do osuszania pojazdów z płynów eksploatacyjnych, wycinki katalizatorów, demontażu opon.  Z kolei firma FPH Wożniak zaprezentowała prototypy rowerów przyszłości.  Prezentowana była również  paczkarka do zgniatania karoserii. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na wspaniałą biesiadę przy stołach i ławach tymczasowo ustawionych w obiekcie rozbiórki pojazdów. Wieczór zakończył się wspólną zabawą przy śpiewach i tańcach.

W czwartek w drugim dniu konferencji specjalnym honorowym gościem był Ambasador Nigerii jego ekscelencja Major General Christian O. Ugwu Rtd, gdzie część panelową rozpoczęto od prezentacji systemu w Nigerii, a następnie w USA, Korei Południowej oraz Japonii. Państwa spoza Europy, również mierzą się z licznymi problemami dotyczącymi branży. W Nigerii pojazdy mają bardzo długą żywotność, a infrastruktura recyklingu jest niewystarczająca do ilość samochodów. Stany Zjednoczone stoją przed ogromnymi wyzwaniami ery recyklingu pojazdów elektrycznych oraz podkreślono negatywny wpływ na środowisko nielegalnych podmiotów działających w USA. Korea natomiast jest w trakcie ustanawiania systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Bardzo ciekawymi tematami okazały się prezentacje na temat wykorzystania dronów w branży oraz certyfikacje firm sprzedających części wrażliwe, czy zastosowanie baterii z pojazdów elektrycznych, a także  prezentacja z Meksyku. Tego dnia niezwykle istotna była debata z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej: Martyny Robakowskiej oraz Jaco Huisman’a, który uczestniczył w konferencji za pośrednictwem rozmowy wideo z Brukseli. Podczas spotkania branża recyklingu samochodów oraz grupy branżowe zgłaszały pytania i wątpliwości dotyczące treści obowiązującego projektu rozporządzenia. Moderator w bardzo dociekliwy sposób dopytywał branżę o jej obecny poziom zadowolenia z ustawy, a większość odpowiedziała na poziomie 80%. Najwięcej dyskusji i uwag było do propozycji ograniczenia stosowania niektórych części oraz propozycji określenia warunków uznania pojazdu za odpad. W tych kwestiach zdanie branży było jednomyślne i zapewne będzie wzięte pod uwagę przez przedstawicieli Komisji Europejskiej. Ukraina oraz Nigeria z dużym zaciekawieniem przysłuchiwały się nowym propozycjom europejskich rozwiązań.

Na zakończenie konferencji poruszono problemy z jakimi boryka się sektor branży recyklingu w krajach na całym świecie. Wszyscy słuchali z wielkim zaciekawieniem wszystkich wystąpień. Zadawano bardzo interesujące pytania, na które uczestnicy Konferencji próbowali odpowiedzieć. Każdy  kraj uczestniczący w dyskusji  jest na innym etapie drogi. Mimo różnic kulturowych, ekonomicznych oraz gospodarczych, wszystkich łączy jedno: chęć budowania sprawnego systemu recyklingu oraz współpracy.

Po podsumowaniu wszystkich systemów, wskazaniu dobrych rozwiązań i praktyk przy recyklingu samochodów, część oficjalna konferencji została zamknięta.

Nastepnie uczestnicy konferencji zostali zaproszeni na wieczorną galę. Z okazji 25-lecia Stowarzyszenia FORS odbyła się uroczysta kolacja, którą uświetnił koncert zespołu The Backawrds coverujący słynny band The Beatles. Podczas uroczystości przedstawiciele młodego pokolenia FORS Wiktoria Pawlik oraz Wojciech Jaśkowiec wręczyli pamiątkowe statuetki siedmiu osobom, którzy byli wśród 94 założycieli i są aktualnie członkami Stowarzyszenia. Statuetkę otrzymali: Zbigniew Chodnicki, Jerzy Izdebski, Adam Małyszko, Ryszard Michalski, Tomasz Pawlik, Jarosław Pielak oraz Leszek Paruzel. Panowała wyjątkowo podniosła atmosfera, uczestnikom towarzyszyło uczucie radości z osiągniętych sukcesów.

Konferencja zaowocowała bardzo dużą ilością cennych informacji, które  zawarte są we wszystkich przedstawionych prezentacjach, będą one dostępne na stronie FORS w zakładce strefa członkowska.

 

Mamy nadzieję, że przy okazji kolejnych wydarzeń FORS będziemy mogli liczyć na tak dużą frekwencję.

Dziękujemy,

Zarząd Stowarzyszenia FORS

 

 

Materiały do pobrania oraz fotorelacja dostępne są  w strefie członkowskiej.

 

 

 

 

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy