5 grudnia 2019

Jakie zmiany w prawie odpadowym zaskoczą nas jeszcze w tym roku ? Wypowiedź Pani Minister Jadwigi Emilewicz.

 Ministerstwo Rozwoju kończy pracę nad ustawą, która uszczelni obrót olejami odpadowymi . Mówimy o patologicznych praktykach sprzedaży takiego wyeksploatowanego surowca, jako paliwa. W Polsce nie mamy dobrej regulacji w tym zakresie. Teoretycznie jest zryczałtowana opłata naliczana na podstawie dobrowolnej deklaracji. Ale ona – jak przyznają eksperci ONZ czy ci zrzeszeni w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego – nie spełnia swojego zadania. Zmiana będzie dotyczyć ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Uregulowanie tej sytuacji – czyli likwidacja szarej strefy – będzie skutkować dodatkowymi przychodami z podatku VAT, rzędu ok. 700 mln złi pozwoli lepiej chronić środowisko. Mało kto wie, że ten wypracowany olej, którego nie wolno wprowadzać do obrotu, jednak wraca na rynek. To wysoko energetyczna substancja. Są takie miejsca w Polsce, gdzie wykorzystuje się niezwykle toksyczne substancje do palenia w piecach grzewczych.

Nie lepiej wygląda też sytuacja na rynku obrotu śmieciami. Obecnie wiemy mniej więcej, co się dzieje z mniejszością sprowadzanych do Polski odpadów, a jesteśmy jednym z największych importerów śmieci w Europie. Tymczasem system poboru odpadów od segregacji i recyklingu opiera się na certyfikatach, które są dokumentem statystycznym. Może nawet większość rynku odpadowego to szara strefa. Uszczelnienie systemu oznaczałoby dodatkowe wpływy do budżetu, na poziomie 3 mld zł. Będę chciała przedstawić projekt ustawy w tej sprawie za około 2 tygodnie.”

źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/minister-rozwoju-jadwiga-emilewicz-o-podwyzkach-pradu-i-programie-500-plus/qhtx2t6

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy