6 grudnia 2019

Kary za niezarejestrowanie auta uderzą nie tylko w firmy – PRAWO.PL

Każdy, kto sprowadzi w grudniu samochód z któregoś z państw Unii Europejskiej i nie zarejestruje go w ciągu 30 dni, może dostać karę do 1000 złotych. Dotyczy to też sprzedawców samochodów, ale to nie jedyny ich problem. Od dnia rejestracji muszą płacić ubezpieczenie i VAT. Dla ciężarówek to koszty idące w dziesiątki tysięcy złotych.
Do Polski w każdym miesiącu sprowadzanych jest ok. 70-80 tys. samochodów osobowych i ciężarowych, rocznie blisko milion – najwięcej z Niemiec, Francji i Belgii. Od 1 stycznia 2020 roku za niezarejestrowanie auta w ciągu 30 dni urzędnik nałoży karę w wysokości od 200 do 1000 zł.

Już 2 stycznia mogą zostać ukarani ci, którym ustawowe terminy minęły 1 stycznia. A liczy się je od dnia, w którym auto przekroczyło polską granicę. Co więcej, zgodnie z projektem zmian w rozporządzeniu w sprawie rejestracji pojazdów, we wniosku o rejestrację będzie trzeba podać datę sprowadzenia pojazdu i złożyć oświadczenie, że jest ona zgodna ze stanem faktycznym. Wiele osób, idąc w pierwszych dniach nowego roku do wydziału komunikacji, może się więc dowiedzieć, że zostanie ukarana. Z kolei dilerzy samochodów ostrzegają, że przez błędne zrozumienie unijnych przepisów, polski ustawodawca zwiększa drastycznie koszty prowadzenia działalności, za co finalnie zapłacą kupujący używane auta.

 

 

 

https://www.prawo.pl/biznes/kary-za-niezarejstrowanie-auta-w-terminie-co-sie-zmienia-od-1,496344.html

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy