14 listopada 2019

Kto zajmie się odpadami – Woś czy Kurtyka?

 

Z informacji podanych przez premiera Mateusza Morawieckiego nie wynika, który z projektowanych w przyszłym rządzie resortów: środowiska czy klimatu, zajmie się gospodarką odpadami. Niektórzy eksperci twierdzą, że to mina, której nikt nie chce. Ta niepewność wzbudza zaniepokojenie wśród przedsiębiorców.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że z obecnego Ministerstwo Środowiska zostanie wydzielone Ministerstwo do spraw Klimatycznych. Z oficjalnych informacji nie wynika jednak, do którego trafi gospodarka odpadami. To ważna dziedzina, bo Polska do 2020 roku musi wdrożyć unijne dyrektywy tzw. pakiet odpadowy. Z punktu widzenia przedsiębiorców zmiany oznaczają ogromne koszty, a wciąż nie wiadomo, kto będzie za nie odpowiedzialny. Portal Komunalny podał we wtorek, że będzie to nowy minister klimatu Michał Kurtyka. Z naszych ustaleń wynika jednak, że to wciąż nie jest przesądzone. Eksperci wskazują, że unijne zmiany dotyczące gospodarki odpadami mają na celu m.in. ochronę klimatu, a zatem powinien je wdrażać nowy resort.

– Logika wskazuje, że to właśnie nowy resort klimatu powinien odpowiadać za gospodarkę odpadami –twierdzi Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów, FORS. Podobnie uważa Andrzej Gartner, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.  I podkreśla, że gospodarce odpadami jest bliżej do zmian związanych z ochroną klimatu niż tradycyjnie rozumianą ochroną środowiska.
Magdalena Dziczek, członek zarządu i dyrektor EKO-PAK, ma nadzieję, że szybko dojdzie do podziału kompetencji także w ujęciu proceduralnym, bo wyzwań jest dużo, a czasu na ich realizację coraz mniej. – Przed nowym resortem stoją bardzo poważne wyzwania, zwłaszcza w obszarze odpadowym – za nieco ponad pół roku Polska powinna wdrożyć do prawa krajowego postanowienia dyrektyw odpadowych, a następnie wdrożyć gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ) – zauważa.

Zgodnie z GOZ odpowiedzialność producenta za produkt nie ogranicza się do fazy użytkowania (produktem są towary jak i również ich opakowania), a zostaje ona rozciągnięta aż do jego końca cyklu życia. W efekcie producenci wprowadzający na rynek odpady poniosą koszty ich odzysku.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/biznes/gospodarka-odpadami-w-resorcie-klimatu-czy-srodowiska,495876.html

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy