24 stycznia 2020

OSTRZEŻENIE PPOŻ.

Prezes Stowarzyszenia FORS Adam Małyszko, który jednocześnie jest Dyrektorem zarządzającym i głównym udziałowcem firmy AMBIT, w której to w dniu  21 stycznia 2020 roku doszło do nietypowego pożaru sprasowanych karoserii samochodowych informuje o wstępnych ustaleniach powołanej komisji do zidentyfikowania przyczyny pożaru. Komisja po przejrzeniu pełnego monitoringu miejsca magazynowania sprasowanych pojazdów (karoserii przeznaczonych do strzępiarki) wstępnie ustaliła, że najprawdopodobniej jedynym możliwym źródłem energii, która spowodowała pożar mógł być  pozostawiony w pojeździe telefon komórkowy, powerbank, laptop lub inne niestandardowe urządzenie zasilane baterią litowo-jonową. Pozostawiona bateria po sprasowaniu pojazdu w wyniku naprężeń mogła zostać uszkodzona mechanicznie i spowodować pożar nawet po kilku godzinach po sprasowaniu karoserii. Jednocześnie firma Ambit poinformowała, że nie byłoby tak dużego pożaru gdyby firmy transportowe posiadały wpis do BDO, bowiem transportujący którzy podstawiali po 1 stycznia 2020 r. samochody po odbiór tego odpadu nie były wpisane do rejestru BDO, zgromadzono więc więcej sprasowanych karoserii niż zwykle. Na szczęście magazyn sprasowanych karoserii był zlokalizowany w bezpiecznej odległości od budynków i innych magazynowanych pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz odpadów palnych, które mogłyby zostać objęte pożarem. Ponadto jak podała firma Ambit policja bada również ewentualny udział osób trzecich w zdarzeniu którego na tym etapie nie można wykluczyć.

Wobec powyższego Prezes FORS ostrzega podmioty prowadzące stacje demontażu, że takie sytuacje mogą się zdarzyć również w innych firmach, które dokonują paczkowania czy prasowania karoserii przeznaczonych do strzępiarki. Podczas konferencji FORS koledzy z Anglii i USA ostrzegali, że w ich krajach takie przypadki miały miejsce.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami będzie omawiane na najbliższym spotkaniu Zarządu FORS. Wypracowane zalecenia opublikujemy na stronie FORS.

Jeżeli Państwo mają jakieś sugestie, na podstawie własnych doświadczeń, w wyżej wymienionej sprawie prosimy kierować je na adres: sekretariat@fors.pl
W zał. filmik obrazujący efekt uszkodzenia baterii telefonu komórkowego.

https://www.youtube.com/watch?v=P1jingACvBs

Przykłady innych zdarzeń:

https://www.miastopociech.pl/aktualnosci/zuzyte-baterie-przyczyna-pozaru-przedszkola-radny-apeluje-do-prezydenta

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-03-30/laptop-pozostawiony-w-biurze-eksplodowal-i-wywolal-pozar-splonelo-cale-pomieszczenie/

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy