18 listopada 2024
Spotkanie Członków EGARA w Brukseli
W dniu 14. listopada 2024 roku w Brukseli miało miejsce spotkanie grupy EGARA, zrzeszającej stowarzyszenia recyklerów pojazdów z Europy.
Stowarzyszenie FORS reprezentowali Adam Małyszko oraz Marta Witkowska.
Podczas spotkania została finalnie zatwierdzona treść dokumentu, w postaci oficjalnego stanowiska EGARA wobec projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymogów w zakresie obiegu zamkniętego w odniesieniu do projektowania pojazdów oraz zarządzania pojazdami wycofanymi z eksploatacji, zmieniającej rozporządzenie (UE) 2018/858 i 2019 /1020 oraz uchylające dyrektywy 2000/53/WE i 2005/64/WE.
W pracach nad wspólnym stanowiskiem EGARA braliśmy udział od kilku miesięcy. Systemy i mechanizmy funkcjonujące od 20 lat w poszczególnych krajach w odniesieniu do pojazdów wycofanych z eksploatacji nie są identyczne, stąd wypracowanie wspólnego stanowiska wymagało od wszystkich sporo zaangażowania, merytorycznej argumentacji i umiejętności wynegocjowania kompromisu w niektórych kwestiach.
We wspólnym dokumencie udało się zawrzeć wiele postulatów, na których nam zależało, m.in.:
– zapis o możliwości wprowadzania przez państwa członkowskie mechanizmów ekonomicznych sprzyjających gospodarce o obiegu zamkniętym, jak system kaucyjny, zachęcający ostatniego właściciela do przekazania wyeksploatowanego pojazdu do demontażu jako pojazdu kompletnego,
– zapis o konieczności identyfikacji podmiotów sprzedających części na platformach handlowych wraz z zastrzeżeniem, że sprzedawane do ponownego użycia demontowane części mogą pochodzić jedynie ze stacji demontażu, a ich pochodzenie musi być identyfikowalne,
– regułę, iż zaświadczenie o demontażu mogą wystawić jedynie stacje demontażu lub punkty zbierania pojazdów w imieniu stacji demontażu, z którą współpracują,
– rozszerzenie listy elementów pojazdu kompletnego, w sposób kompatybilny, z obowiązującą obecnie w Polsce.
Z treścią wypracowanego dokumentu będziecie się Państwo mogli zapoznać niebawem.
W spotkaniu uczestniczył Jaco Huisman, przedstawiciel Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za prace nad Rozporządzeniem ELV, który przedstawił aktualny stan prac legislacyjnych, kierunki planowanych modyfikacji treści rozporządzenia oraz odpowiedział szeroko na nurtujące nas pytania.
Niezwykle istotna z naszego punktu widzenia była możliwość rozmowy na temat opinii Komisji Europejskiej odnośnie uzyskiwania przez stacje demontażu pozwoleń zintegrowanych – o oficjalnym stanowisku KE także będziemy informować.
Prezentację na temat systemu IDIS – międzynarodowej platformy instruktażowej dotyczącej demontażu pojazdów, przedstawił Johannes Chatzis. Platforma IDIS jest obecnie modernizowana, zawiera informacje skierowane do recyklerów pojazdów w zakresie demontażu oraz informacje o częściach samochodowych, dostarczane przez producentów pojazdów.
Dostęp do platformy jest bezpłatny: https://www.idis2.com/discover.php
Będziemy Państwa informowali na temat postępów w zakresie prac nad nowym kształtem przepisów o pojazdach wycofanych z eksploatacji.