20 października 2020

„Sytuacja stacji demontażu w Brazylii”

W obliczu COVID – wpływu na brazylijski przemysł recyklingu samochodów.

Auto Recycling World rozmawiał z Gabrielem Menezesem, kierownikiem projektu w ABCAR – Brazilian Automotive Recyclers Association, na temat aktualnej sytuacji branży recyklingu samochodów w jego kraju oraz wpływu pandemii na nią.

 

W obliczu-COVID-Brazylijska-branża-recyklingu-samochodów-p
Gabriel Menezes

Wraz ze wzrostem liczby przypadków COVID na całym świecie pandemia dotknęła wiele osób osobiście i zawodowo i wydaje się, że Brazylia nie jest wyjątkiem. Przy 30000 – 50 000 przypadków COVID i 700 zgonów dziennie, mimo że wielu próbuje pozostać w domu, wciąż są tacy, którzy wychodzą, co z pewnością może tylko zobaczyć, jak te liczby jeszcze wzrosną. Sytuacja jest co najmniej „zła” i wydaje się, że jest bardzo mała nadzieja na wyjście z blokady w najbliższym czasie, dopiero, jak uważa Gabriel, kiedy szczepionka stanie się dostępna. Ale w przypadku branży recyklingu samochodów, gdzie pozostawia recyklerów?

W obliczu COVID - wpływ na brazylijski przemysł recyklingu samochodów s. 2

W Brazylii wszystkie złomowane samochody wymagają odpowiedniej dokumentacji, aby można je było zezłomować, ale kiedy pojawił się COVID, departament rządowy, który udostępnia tę dokumentację dotyczącą uszkodzeń pojazdów, zatrzymał się na prawie cztery miesiące. To pozostawiło firmy zajmujące się recyklingiem samochodów z bardzo małą liczbą pojazdów do złomowania i spowodowało dalsze problemy w branży. Jedną z konsekwencji tego był wzrost kradzieży pojazdów; bez pracy w złomowaniu samochodów i niewielu samochodów dostępnych na aukcjach, przemysł zatrzymał się i nie z własnej winy ludzie zaczęli kraść samochody na części.

Rząd działa powoli. W tej chwili samochody ze złomu są rzadkością, ponieważ ludzi nie ma na drogach, więc sprzedaż części jest drogą do przodu, przynajmniej podczas pandemii.

Dopiero niedawno zaczął się licytować na aukcjach, ale oznaczało to, że w ciągu tygodnia trzeba było sprzedać na aukcji duży zapas około 10 000 samochodów. Zazwyczaj liczba ta wynosiłaby około 2000-3000 tygodniowo. Na plus, ponieważ istnieje popyt na części, ceny nie są wysokie.

W obliczu COVID - wpływ na brazylijski przemysł recyklingu samochodów s. 3Większość firm zajmujących się recyklingiem samochodów jest w pełni online; części są sprzedawane za pośrednictwem rynków internetowych lub sprzedaż odbywa się za pośrednictwem strony internetowej firmy. Większość firm była w stanie pracować z częściami, które mają na stanie, ale warsztaty zatrzymujące się na dwa miesiące podczas blokady oznaczały spadek sprzedaży, ale teraz wydaje się, że sprzedaż części w warsztatach znowu rośnie.

Jeśli chodzi o wpływ pandemii na branżę, firmy nadal działają i nie ma danych wskazujących, że jakakolwiek firma została zamknięta na stałe. Według Gabriela pojawiła się możliwość pożyczenia pieniędzy od rządu, oferując niskie podatki od pożyczek i, jak mówi, było to pomocne, ale było trudne do zdobycia. Około 20-25% firm zajmujących się recyklingiem samochodów korzysta z pomocy rządu, aby ponownie rozpocząć działalność.

Mówiąc o tym, ile czasu minie, zanim branża recyklingu samochodów wyjdzie z tej sytuacji, Gabriel powiedział, że sytuacja jest różna, firmy dobrze działające i mające doskonałą obecność w Internecie odzyskają zdrowie w ciągu dwóch do trzech miesięcy. Jednak firmy, które nadal działają w ten sam sposób, co zawsze, nie wykorzystując możliwości online, wydaje się mało prawdopodobne, że w najbliższym czasie nie odzyskają sprawności, jeśli w ogóle.

Aby skontaktować się z Gabrielem, wyślij e-mail na adres gabrielmenezes@abcar.org lub odwiedź www.abcar.org

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy