21 czerwca 2018

SZLAKIEM STACJI DEMONTAŻU

Brazylia, to cel kolejnego zorganizowanego przez FORS wyjazdu szkoleniowego. Na zaproszenie zaprzyjaźnionego stowarzyszenia stacji demontażu samochodów w Brazylii, grupa członków Stowarzyszenia FORS, w dniach 01-03 czerwca 2018r. wzięła udział w konferencji dotyczącej recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w miejscowości Braganca Paulista niedaleko Sao Paulo. Uczestnikami, liczącej ok 260 osób konferencji byli, oprócz naszej grupy przedstawiciele producentów sprzętu do recyklingu, pośrednicy handlu pojazdami, przedstawiciele świata nauki skupieni wokół zagadnień branży motoryzacyjnej, a przede wszystkim miejscowi przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu pojazdów. Plan konferencji obejmował, oprócz bloku wykładów, prezentację różnego rodzaju maszyn i urządzeń wykorzystywanych w technologii demontażu. Zaplanowano również licytację samochodów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży oraz demontażu. W pierwszym dniu po oficjalnym rozpoczęciu konferencji był czas na odwiedzanie stoisk, na których prezentowano urządzenia wykorzystywane przy złomowaniu pojazdów. Wiele z rozwiązań w Polsce stosowane jest już od dawna. Wynika to z faktu, że zmiany w recyklingu pojazdów w naszym kraju zaczęły się w roku 1998 i od tego czasu branża ta rozwija się w sposób niezwykle dynamiczny. Brazylia jest krajem, który te zmiany wprowadza od niedawna, więc wiele rozwiązań nie jest jeszcze w powszechnym zastosowaniu. Pokaz zgniatania samochodu w paczkarce dla nas był wydarzeniem powszechnym, a zainteresowanie pozostałych uczestników konferencji było ogromne.

Kolejny dzień to czas prezentacji różnych firm.

Firmy, których stoiska odwiedziliśmy w poprzednim dniu po kolei prezentowały swoje produkty i usługi. Wśród wielu swoje wystąpienie mieli pracownicy uczelni, którzy przedstawili program nauczania, mający na celu wykształcenie mechaników samochodowych o specjalności – recykling pojazdów.

Przedstawiciel firmy Copart przedstawił ofertę współpracy w zakresie pozyskiwania pojazdów zarówno do recyklingu jak też do dalszej odsprzedaży.

Copart to firma działająca na terenie obu Ameryk, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, pośredniczy w sprzedaży samochodów wystawiając je na platformie internetowej. Zakupu można dokonać poprzez licytację.

Dla naszego Stowarzyszenia również został przewidziany czas na wystąpienie. O naszym kraju oraz rozwoju recyklingu w Polsce opowiedział naszym kolegom z Brazylii Prezes FORS. Wystąpienie Pana Adama Małyszko spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i zostało nagrodzone owacjami na stojąco.

Na koniec odbyła się wspomniana wcześniej licytacja pojazdów, która prowadzona była w sposób niezwykle żywiołowy. Emocje podczas trwania licytacji udzieliły się również naszej grupie, chociaż nie braliśmy w niej udziału.

Ostatni dzień konferencji to zwiedzanie największej stacji demontażu pojazdów w Ameryce Południowej- Auto Shop Dois Irmaos znajdująca się w Sao Paulo. Firma ta zatrudnia 120 osób i przerabia rocznie ok 5 tys pojazdów.

Przez ostatnie dwa dni naszego pobytu w Brazylii odwiedzaliśmy stacje demontażu, których właściciele zaprosili nas podczas konferencji. Stacje różnorodne, mniejsze, większe, we wszystkich to części, a nie surowce są głównym produktem. W zasadzie wszystko z samochodu da się sprzedać. W każdej z odwiedzanych stacji spotykaliśmy się z dużą gościnnością i serdecznością. W branży raczej zdominowanej przez mężczyzn, ciekawostką była stacja demontażu prowadzona wyłącznie przez kobiety. Ważnym elementem w tej firmie (pominięty w rozporządzeniu o minimalnych wymaganiach technicznych stacji demontażu w Polsce J) był kącik z lustrem i kosmetykami.

Na koniec kilka słów o ustawodawstwie brazylijskim w zakresie recyklingu pojazdów.

Przepisy regulujące zagadnienia demontażu pojazdów zostały wprowadzone ok. 2 lata temu. Podobnie jak u nas określone są warunki jakie ma spełnić stacja demontażu, niejednokrotnie ciężko tym warunkom sprostać. Branża ta tworzy się w obecnym czasie. Wyjazd ten dostarczył nam sporo refleksji związanych z początkami naszych firm. Naszym Brazylijskim kolegom ( i koleżankom) życzymy wielu sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do udoskonalania branży recyklingu pojazdów.

Galeria zdjęć z wyjazdu do Brazylii:

fot.1, fot.2, fot.3, fot.4, fot.5, fot.6, fot.7, fot.8, fot.9, fot.10, fot.11, fot.12, fot.13, fot.14, fot.15,fot.16,fot.17,fot.18, fot.19, fot.20, fot.21

Dołącz do nas

Członkiem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów można zostać w każdej chwili. Zasady są proste: należy wypełnić jedną z trzech deklaracji członkowskich. Po podjęciu stosownej uchwały przez Zarząd, kandydat staje się członkiem Stowarzyszenia. Sekretariat przypomina o zapłaceniu składki przez wysłanie noty statutowej pod koniec każdego kwartału.

Dowiedz się więcej

Partnerzy